Péče o prameny a studánky

Péče o studno-studánku v rámci programu Zachraňme studánky

V rámci celonárodní kampaně Zachraňme studánky, pečujeme o naší táborovou studánko-studnu. Od roku 1994 kdy jsme poprvé zavítali na louku u obce Keblov a kde dodnes konáme letní tábory, jsme o náš vodní zdroj více čí méně pečovali. Do programu Zachraňme studánky jsme jej zaregistrovali až v roce 2010. Vlastním zdrojem vody je studna, umístěná na kraji lesa cca 200 m od výtoku, který je na fotce. Voda ze studny je vedena hadicí zakopané v louce až na místo výtoku. Přes léto z hadice do potoka nic nevytéká a voda je svedena do táborové základny.

Kvalitu vody jsme od roku 1994 prověřovali jednou ročně základním rozborem, neboť jsme zdroj využívali na táborech jako pitnou vodu. Po roce 2000 začaly rozbory nevycházet a my jsme byli nuceni najít jako zdroj pitné vody na tábory, něco jiného. Problém byl většinou v bakteriální složce rozboru kdy nám často výsledek zkazila 1 koliformní bakterie. Skutečnost je ale taková, že nikdy za celou dobu se nikomu po požití vody nic nestalo, leč úřední záznamy hovoří jasnou řečí.

Foto v různých obdobích

Jaro Zima Povodeň

Rozbory vody

Společným jmenovatelem všech rozborů je, perfektní stav vody po stránce chemické a stály problém s přítomností koliformních bakterií, někdy více, někdy méně. Z požití vody však nikdy nikomu nic nebylo.

Přehled údržby

2017 - 2021 – situace se ani po výměně celé trubky výrazně nezměnila, ale běžný provoz to až tak zásadně neohrožuje. Během roku se voda na akcích bere od výtoku u potoka a před zahájením táborů vždy pomocí čerpadla hadici propláchneme a tím vyčerpáme ze studny naší věčnou nájemnici, houbu neznámého původu.

červenec 2016 – v rámci dlouhodobého projeku výměny celé trubky od studny do baráku jsme letos přistoupili k poslední části. Proběhla výměna od konce louky až k rozdvojce u ohniště a obou dalších částí (do baráku i do potoka), doufáme že jsme vyřešili problém se zelenými chuchvalci. Více fotek zde.

Bagřík je tu A kopeme ... Zahrnujeme

červen 2014 – půjčili jsme si mobilní bagřík a vykopali trubku od studny po kraj louky. Provedli jsme výměnu za novou a navrtali nový přívod do studny. Pracovali jsme do časných ranních hodin za svitu baterky. Zničili zase pro jednou houbu, která tam ale opět velmi rychle vyroste. Více fotek zde.

Jirka a hračka I ve vysoké trávě to zvládáme Na hodinkách je 2:30 a my ještě nekončíme

červen 2013 – houbě, která již několik let bydlí u nás ve studni se začalo dařit natolik, že bylo přistoupeno k jejímu vyhoštění. Studnu jsme několikráte vyčerpali, vyčistili štěrk na dně a pomocí vody z potoka, které je v těchto dnech opravdu hodně jsme důkladně propláchnuli i hadici směrem k základně. Ve finále jsme stěny omyly vodou se savem, tak snad nebude houbě tolik chutnat – alespoň ze začátku.

Naše houba Našli jsme i žábu na prameni A zde výsledek čištění

říjen 2012 - vybaveni hromadou rýčů, krumpáčů, lopat a hlavně nadšením, vyrazili jsme na víkendovou akci s účelem vyřešit problém, který máme mezi studnou a výtokem v louce. Zadání je prosté, kopat skrze louku "po hadici" až se narazí na problém a ten vyřešit. Zadání jednoduché, realizace horší. Výsledkem našeho lopocení je krásně prokopané koryto potoka v délce stovek metrů, které zajistí že nám již voda při přívalových deštích nebude zaplavovat louku (nebo si to myslíme). Problém na hadici vedoucí vodu ze studny jsme nenašli, vyřešili jsme to až o týden později kdy jsme hadici propláchnuli proudem vody z čerpadla (škoda že nás to nenapadlo dříve). Zatím je to v pořádku, definitivní řešení se tak opět o nějaký měsíc odkládá.

Vodní díla 2012 Vodní díla 2012 Vodní díla 2012

červen 2012 – v rámci stavění táborů jsme narazili na problém, že vodě se letos po ucpání odtoku do potoka, nechtělo příliš téci do hadic v baráku. Museli jsme tedy narychlo řešit co s tím. Přes noční úvahy, že položíme novou hadici ze studny potokem, abychom aspoň provizorně zabezpečili letošní léto jsme začali řešit problém z druhé strany, tedy od výtoku. V louce jsme postupným kopáním našli odbočku to baráku a pomocí užších hadic jsme čistili všechny směry. Výsledek nebyl nijak valný, ale do rána se voda umoudřila a začala téci trochu více. Na podzim nás, ale čeká definitivní řešení, tedy postupné vykopání celé trasy od studny (cca 200 m) a nalezení problému.

červen 2011 – v rámci víkendové brigády jsme nad studnou čistili a prohlubovali koryto potoka, který teče těsně kolem studny a při letních průtržích nám vytéká na táborovou louku. Prohloubení děláme prakticky každý rok, ale bude na čase začít přemýšlet o trvalejším řešení, tedy prohloubení aspoň o půlmetru.

duben a srpen 2007 – odtok ze studny do hadice jsme léta považovali za slabé místo, kudy se do vody dostává bahno, odtok byl tedy odkopán a vyměněn, nicméně bahno neustalo. V srpnu jsme pak cca uprostřed cesty kudy vede hadice v louce kopali tak dlouho až jsme našli hadici, přeřízli napůl a pomocí menší hadice jsme pročistili téměř celou trasu. Situace se zlepšila, definitivního řešení jsme však nedosáhli, bahno se do hadice občas dostává dodnes. V rámci opravy odtoku, bylo kompletně opraveno zakrytí vlastní studny. Byla odkopána celá horní skruž, znovu osazena a zpevněna kolem dokola řetězem, jelikož je rozpadlá na několik kusů a doprava nové skruže není zrovna nejjednoduší. Odizolování bylo provedeno ipou, zahrnuto zeminou. Zakrytí skruží bylo též pokryto ipou a zatíženo kameny.

Odtok 2007 Odtok 2007

květen 2004 – propukla největší čistící akce od roku 1994, kdy jsme začali zdroj aktivně využívat. Byla vybrána veškerá voda, vykartáčovány skruže, odstraněny všechny houby a na dno putoval nový štěrk.

Čištění 2004 Čištění 2004